توليد انبوه موتور ديزلي OM355 در زمستان 1399

OM355

تولید انبوه موتور دیزلی OM355 در زمستان 1399

شرکت ایدم، سطح آلایندگی موتور OM355 را که در محصولات ایران خودرو دیزل استفاده می‌شود، با پشتیبانی شرکت ایپکو تا پایان سال به سطح اروپا پنج ارتقا می‌دهد.

مدیر پروژه موتورهای دیزلی نیمه سنگین شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، در این باره گفت: طرح ارتقای موتور OM355 با سطح آلایندگی اروپا پنج، در شرکت ایدم با استفاده از سامانه سوخت رسانی چند راهه سوخت مشترک درحال اجرا بوده و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

امین مرادی درباره ویژگی های این موتور گفت: OM355 موتور دیزلی ۱۲ لیتری شش استوانه است که سامانه سوخت رسانی فعلی آن مکانیکی است. با توجه به استانداردهای آلایندگی و الزام دولت برای بهبود استاندارد آلایندگی موتورها، طرح ارتقای این موتور به سطح آلایندگی اروپا پنج در شرکت ایدم مطرح شد که برای انجام آن موتور مذکور به سامانه سوخت رسانی چندراهه مشترک (به جای سامانه مکانیکی) مجهز شد.

وی افزود: در این طرح نهایی سازی نگاشت موتور و انجام آزمون های تاییدیه آلایندگی موتور با توجه به تجارب و دانش فنی شرکت ایپکو در این زمینه و استفاده از امکانات و تجهیزات مشترک آزمون شرکت‌های ایپکو و ایدم انجام می گیرد. شرکت ایپکو خدمات پشتیانی و مشاوره صحه گذاری مکانیکی موتور OM355 مجهز به چند راهه سوخت مشترک را برعهده دارد.

OM355

مرادی دستیابی به موتور دیزلی اروپا پنج با چند راهه مشترک برای خودروهای نیمه سنگین و همچنین بومی سازی دانش فنی و انجام فعالیت های توسعه ای این دسته از موتورها در ایران را از اهداف این طرح عنوان کرد و افزود: سامانه سوخت رسانی با چند راهه مشترک به صورت الکترونیکی بوده و دارای سامانه هوشمند کنترل موتور (ECU) است که در این حالت کنترل سوخت در شرایط بهتری انجام می شود. با استفاده از این سامانه عملکرد موتور بهبود یافته و آلاینده های خروجی موتور توسط سامانه SCR نیز کاهش خواهد یافت. وی با بیان این که سطح آلایندگی این موتورها با سامانه سوخت رسانی جدید به سطح اروپا پنج ارتقا می یابد، گفت: با تجهیز موتور به سامانه چندراهه سوخت مشترک با افشانه های سلونوئیدی، سامانه سوخت رسانی دقت و عملکرد بهتری خواهد داشت.

مدیر طرح موتورهای نیمه سنگین ایپکو ضمن اشاره به مراحل توسعه این موتور گفت: درحال حاضر در مرحله نگاشت موتور هستیم. در کمتر از یک ماه آینده وارد مرحله صحه گذاری موتور و خودرو شامل آزمون های وظیفه ای و دوام خواهیم شد، که با استفاده از توان مهندسی شرکت ایپکو در این زمینه و ظرفیت‌ها و امکانات انجام آزمون در شرکت‌های ایپکو و ایدم انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد:‌ بعد از انجام فعالیت‌های نهایی نگاشت، نیاز به انجام آزمون‌های تاییدیه آلایندگی و مصرف سوخت است که این موارد بر اساس استانداردهای تعریف شده و بر اساس گزارش آزمون های تاییدیه آلایندگی و مصرف سوخت موتور دیزل نیمه سنگین در داخل کشور تهیه خواهد شد. پس از تاییدیه نهایی سطح آلایندگی در آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست، موتور برای تنظیمات نهایی بر روی خودرو نصب خواهد شد و پس از صحه گذاری موتور در اتاق آزمون و روی خودرو، محصول نهایی آماده تولید انبوه خواهد بود.

مرادی زمان تولید انبوه و تجاری سازی محصول مجهز به این موتور را اواخر امسال اعلام کرد و افزود: بخش اصلی تامین و تولید این موتور با تکیه بر توان طراحی و مهندسی شرکت ایدم انجام شده و دستاوردهای زیادی برای صنعت خودروی کشور خواهد داشت.

وی تاکید کرد: با توجه به انجام تمامی فعالیت‌های مهندسی این طرح در داخل کشور با تکیه بر توان مهندسی داخلی، از خروج ارز در شرایط کنونی کشور جلوگیری شده است. همچنین با اجرای این طرح، زمینه لازم برای ارتقای دیگر موتورهای تولیدی ایدم که در محصولات ایران خودرو دیزل استفاده می شود شامل موتورهای OM364 و OM457 نیز فراهم خواهد شد. دستیابی به سطح آلایندگی اروپا پنج در محصولات نیمه سنگین موفقیت بزرگی در صنعت خودروی کشور به حساب می آید که ایران خودرو موفق به دستیابی به آن شده است.

ایپکوموتور

DieselOM355دیزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *