موتور گازسوز
موتور گازسوز
_

حرفه ما، توسعه قوای محرکه گازسوز

این موتور برای عملکرد بهینه در حالت استفاده از گاز طبیعی طراحی شده و بنزین به عنوان سوخت دوم در آن مطرح است. موتور EF7 حداکثر توانی معادل ۱۰۳ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۳۷ نیوتون بر متر را دارا بوده و موفق به کسب استاندارد آلایندگی یورو ۴ شده است. فناوری های نوین استفاده شده در طراحی و ساخت موتور گازسوز عبارتند از:

  • فناوری تزریق گاز با فشار زیاد
  • استفاده از نسبت تراکم بهینه
  • استفاده از فناوری زمان بندی متغیر دریچه ها
  • قطعاتی برای تحمل دما و فشار بیشتر
_

حلقه نشیمنگاهی

حلقه‌ی نشیمنگاهی نقشی اساسی در طول عمر سوپاپ ایفا می‌کند به طوری‌که قسمت اعظمی از حرارت سوپاپ از طریق این قطعه به سرسیلندر انتقال می‌یابد. یکی از مسائل اساسی در موتورهای گازسوز در مقایسه با موتورهای بنزینی حرارات بالای محفظه احتراق است که یکی از علل این امر فقدان گرمای نهان تبخیر در سوخت گاز می‌باشد. بدین ترتیب که پاشش بنزین به صورت افشانه ای در راهگاه ورودی، باعث کاهش دمای سوپاپ ورودی و همچنین محفظه‌ی احتراق و در نتیجه‌ی آن کاهش دمای اجزا دیگر موتور می‌شود اما در موتور گازسوز پاشش گاز، کاهش دمای محسوسی را ایجاد نمی‌کند و این امر موجب ایجاد تنش حرارتی زیادی در اجزا موتور می‌شود. حلقه‌ی نشیمنگاهی سوپاپ به عنوان جزئی که تحت تنش حرارتی زیادی قرار دارد، علاوه بر انتقال حرارت مناسب، باید توان تحمل ضربات پیوسته‌ی سوپاپ و همچنین فشار ناشی از احتراق را نیز داشته باشد. متخصصان مرکز تحقیقات موتور با دانش و تجربه‌ی کافی در زمینه موتورهای گازسوز و با انجام آزمون‌های دوام متعدد، توانسته‌اند با ایجاد تغییرات مناسب در آلیاژ و طراحی این قطعه نسبت به موتور بنزینی، به طراحی مناسبی از این قطعه دست پیدا کنند.

حلقه نشیمنگاهی
زمان بندی متغییر دریچه ها
_

زمانبندی متغیر دریچه ها

در این فناوری زمان‌بندی تنفس توسط شکل و زاویه قرارگیری بادامک‌ها تنظیم می‌شود. برای آن که وضع تنفس بهینه باشد، موتور به زمان‌بندی مختلف دریچه در سرعت‌های مختلف نیاز دارد. وقتی که سرعت موتور افزایش می‌یابد، زمان لازم برای تنفس و تخلیه کم می‌شود، بنابراین فرصت کافی برای ورود مخلوط تازه به درون استوانه و محفظه احتراق و خروج سریع دود از موتور وجود ندارد، بنابراین بهترین راه حل این است که دریچه دود دیرتر بسته شود و دریچه هوا زودتر باز شود، به عبارت دیگر همپوشانی دریچه های دود و هوا متناسب با افزایش سرعت، افزایش می‌یابد. بدون استفاده از فناوری زمان‌بندی متغیر دریچه ها، مهندسان ناگزیرند زمانبندی میانه‌ای را برای موتور انتخاب کنند. با استفاده از زمان‌بندی متغیر دریچه‌ها، قدرت و گشتاور می‌تواند در ناحیه وسیعی از سرعت، بهینه شود بی آن که اثر منفی روی دیگر کمیت‌ها دیده شود. در موتورهای گازسوز، برای احتراق کامل حدود ۱۵ درصد هوای بیشتری نسیت به حالت بنزین سوز نیاز داریم. بنابراین استفاده از فناوری CVVT برای رسیدن به گشتاور مطلوب مهم تر است. نتایج اصلی به کار گیری این سیستم به این شرح است:

  • افزایش توان بیشینه در سرعت دورانی بیشتر
  • افزایش گشتاور بیشینه در سرعت دورانی کندتر که بهبود شتاب خودرو را به دنبال خواهد داشت.
_

چرا باید از CNG استفاده کرد؟

هزینه سوخت کمتر

CNG
CNG

156(g/km)

نرخ انتشار CO2

انتشار تعداد ذرات کمتر (نسبت به بنزین)

CNG
_

نمودار توان و گشتاور موتور EF7 پایه گازسوز

  • Power[kw]
  • Torque[N.m]

پروژهموتورموتور گازسوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *