سوخت و احتراق

_

آزمایشگاه احتراق

در سال های اخیر، شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایرانخودرو (ایپکو)، با همکاری دانشگاه های معتبر ایران و جهان، تعریف و انجام طرح های تحقیقاتی در مقطع دکتری و تربیت نیروی متخصص از طریق ارتباط با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا، تحقیقات کاربردی و توسعه ای عمیقی در زمینه قوای محرکه خودروهای آینده را آغاز کرده است.

آزمایشگاه تحقیقاتی سوخت و احتراق، با تجهیز و ساخت ابزارآلات پیشرفته تا کنون توانسته آزمون های تحقیقاتی گسترده­ای در قالب پایان نامه های دکتری در زمینه پاشش سوخت و احتراق سوخت های مرسوم و نوین انجام دهد. ساخت بمب حجم ثابت تحقیقاتی با قابلیت فیلمبرداری از داخل که تا ۱۰۰ بار قابلیت تحمل فشار را دارد، توسعۀ سخت افزار مدیریت عملگرها و حسگرهای نصب شده بر روی محفظه احتراق و استفاده از دوربین سریع با قابلیت عکسبرداری تا ۱۰۰ هزار تصویر در ثانیه، پیاده سازی روش عکسبرداری شیلیرین از پدیده های سریع احتراق و تزریق سوخت های مایع و گازی را میسر ساخته است.

_

قابلیت های آزمایشگاه

  • پاشش انواع سوخت های مایع و گاز و مطالعه فواره سوخت و اندازه ¬گیری عمق نفوذ و زاویه مخروط پاشش افشانه (گاز، بنزین و دیزل)
  • اندازه گیری شار استاتیک و دینامیک انواع افشانه ها و تحریک قابل برنامه ریزی افشانه
  • آزمون های احتراقی در محفظۀ حجم ثابت با عکسبرداری سریع از چگونگی نفوذ سوخت و انتشار شعله
  • تحلیل داده های آزمون های احتراقی حجم ثابت و استخراج سرعت شعله آرام از روش های پردازش تصویر
  • ارزیابی مشخصه های مؤثر بر قدرت جرقه زنی و هندسۀ شمع
  • قابلیت ساخت و راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی نوری با محفظۀ حجم ثابت برای مطالعۀ پدیده های احتراقی و بررسی انواع افشانه ها
  • قابلیت ساخت میز اپتیکی مناسب برای تصویربرداری نوری
image
_

امکانات و خدمات آزمایشگاه سوخت و احتراق

1 – محفظه احتراق استوانه ای حجم ثابت

محفظه استوانه­ای حجم ثابت محفظه­ای فولادی  است که در دو سر آن شیشه ­های کوارتز قرار می گیرد و قابلیت تحمل فشار تا ۱۰۰ بار را دارد. در این محفظه که بر اساس نمونه موجود در دانشگاه نورس ایسترن آمریکا ساخته شده است، پاشش افشانه­ های سوخت های مایع و گازی و نیز احتراق پیش مخلوط مورد مطالعه قرار می‏ گیرد.

2- دوربین سریع

دوربین سریع با نام تجاری Motion Blitz  قابلیت ثبت تصاویر با دقت و حساسیت زیاد را داراست. این دوربین در با دقت پیکسلی 512*،512  قادر است ۲۵۰۰ تصویر در ثانیه را ثبت کند و با کاهش اندازۀ تصویر تا صد هزار تصویر در ثانیه نیز قابلیت ثبت تصاویر را دارد.

3- رایانه کنترل (GCU)

این واحد رایانه ­ای قادر است فرمان های جرقه، پاشش، شروع عکسبرداری و ثبت داده های فشار دینامیکی درون محفظه را با کمک نرم افزاری که به همرا ه آن در ایپکو توسعه داده شده است، انجام دهد.

_

چیدمان آزمون ها

محفظۀ احتراق (Combustion Chamber) در مرکز چیدمان قرار دارد. دو افشانه (injector)، دو الکترود فولادی جرقه زن، سیم پیچ (Coil)، حسگر دینامیکی فشار(PZ)، چهار گرمکن برقی کمربندی (Band Heater) و دماسنج بر روی آن تعبیه شده است. نور از منبع نور (Halogen lamp) به سمت آینه کروی اول (Concave Mirror) در سمت راست هدایت می ­شوند و بعد از عبور از محفظۀ احتراق به آینه کروی دوم در سمت چپ برخورد می ­کند. نور انعکاس یافته از این آینه  پس از عبور از لبه چاقویی (Knife edge) وارد دوربین سریع (High Speed Camera) می ­شود. از خط لوله ­ای که زیر محفظه کشیده شده است هوای مورد نیاز محفظه تأمین می­ شود و دود حاصل از احتراق نیز از همین مسیر به سمت بیرون خارج (Vent) می­ شود. سه حسگر فشار در این مسیر وجود دارد و عملیات تنظیم فشار با این حسگرها صورت می‏ گیرد. حسگر فشار اول، فشار خلاء ایجاد شده با تلمبۀ خلاء (Vacuum Pump) در محفظه را اندازه می گیرد. تحریک افشانه ­ها، الکترود جرقه­ زن، شروع فیلمبرداری و ثبت فشار دینامیکی با واحد مدیریت الکترونیکی (GCU) انجام می­ شود. مخازن سوخت مایع (Gasoline Reservoir) و گازی (CNG Tank) که در قسمت راست چیدمان نشان داده شده است، در بیرون از اتاق آزمون تعبیه شده­ اند.

image